جایگاه ملاصدرا همچون دکارت و اسپینوزا است

به گزارش ایسنا، فتحی که با تاسیس مجموعه تلویزیونی «روشن تر از فرونشانی»، به زندگی ملاصدرای شیرازی، متفکر و فیلسوف ایرانی اسلام و تشیع، از نوجوانی تا رفع حکم نفی بلد او و بازگشت به زادگاهش شیراز پرداخته است، پیامی را بوسیله انگیزه نکوداشت این فیلسوف درون شیراز منتشر کرد.

این هنرپیشه در پیام خویشتن تالیف است:  

«به نام خداوند عشق و خرد

عادات نکوداشت حکیم متأله و فیلسوف عالیقدر ، جناب فقیه صدرای شیرازی را به نوبه خود قدر می نهم و امید آن دارم که نسل جوان و فهیم ما در سایه آشنایی با دانشمندان و میراث فرهنگی ایران زمین ، به حس عمیق تری نسبت به مسایل امروزه روز جامعه شناخت نائل آید .

ملاصدرای شیرازی، نه تنها شاخص ترین چهره فلسفی و عرفانی ایران قرن دهم هجری محسوب می شود، بلکه بی غلو یکی از ستارگان افتابی آسمان حکمت و فلسفه در جهان است .

این اندیشناک نابغه هر چند در طول دوران عمر خود به افترا بدعت و نواندیشی دینی، مورد آزار و بی مهری قشریون و تکفیر جاهلان دینی فراغت گرفت، اما بی تردید درون تاریخ فلسفه شرق، همان ایستگاه شامخی را احراز کرده است که فلاسفه ای برای اینکه دکارت و اسپینوزا در کتاب فلسفه غرب .

 عاری شک، سنت صدرایی مبتنی بر فکر انتقادی و فهم فلسفی، امروزه روز نیز می تواند در مواجهه با خرافه هایی که به اشتهار مقدس دین مطرح می شود، روشنگر و مربوط به طبقه کارگر و زحمتکش واقع گردد و لذا خواست است علاوه بر بزرگداشت مفاخری در مقابل شیخ صدرای شیرازی، اب مناظره و صحبت در باب افکار و آثار وی و دیگر بزرگان فرهنگ و هنر این کشور مهیا آید که به قول اندیشمندی: زندگی بدون گفت و شنود ممکن نیست!!!»

حسن فتحی پیش از دوران کرونایی، دست به فرمان ساخت فیلم «سرمست عشق» درباره زندگی مولانا و بازدید او با شمس تبریزی حیات.

انتهای پیام