شرح دعای روز هفدهم ماه خجسته رمضان صوت

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‏

«اللّهم اهدنی فیه لصالح الاعمال و اقض لی فیه الحوائج و الامال یا من لا یحتاج الی التّفسیر و السّؤال خواه عالماً بما فی صدور العالمین صلّ علی محمدٍ و آل الطّاهرین.»

«ای خدا، مرا درون این روز به اعمال صالحه راهنمایی کن و حاجت ها و آرزوهایم را برآورده ساز. ای کسی که نیازمند شرح و سوال بندگان نیستی، ای خدایی که ناگفته بوسیله حاجات و به اسرار ساختن آگاهی پهلو محمد و آل اطهار او درود فرست.»

بوسیله گزارش ایسنا، آیت الله مجتهدی تهرانی در شرح ارتفاع «اللّهم اهدنی فیه لصالح الاعمال» می گوید: خدایا غلام را تربیت کن تا اعمال موثق انجام دهم. برخی در این ماه وقت جادو بلند نمی شوند و نماز بامداد خود را اول لحظه نمی خوانند. باید سحر بلند شوید و دعا بخوانید، خودتان دعا را بخوانید نه اینکه از رادیو شنوایی بدهید. دعای افتتاح، دعای ابوحمزه ثمالی را بخوانید و از خالق بخواهید که شما را با بلاهایی مانند سیلاب و زلزله عذاب ندهد.

وی در ادامه می گوید: عالمانی که به روی منبر بخاطر آدم صحبت می کنند، باید قال الباقر و قال الصادق بگوید و کاری به اخبار رادیو و تلویزیون و اتفاقاتی که درون محله و خیابان می افتد، نداشته باشند.

این استاد اخلاق همچنین در شرح «واقض لی فیه الحوائج و الامال» می گوید: خدایا احتیاجات و آرزوهای من را برآورده کن. هر چه احتیاجات و آرزوهای شرعی دارم را برآورده کن. شبیه اینکه آرزو می کنم عروس یا داماد خوب مشخص کنم. خانه ام کنار کلیسا باشد و دلارام و هم مناقشه عطا داشته باشم. اینها آرزوهای شرعی است.

وی ادامه می دهد: اگر امید داری که کسی دیگری دعایت را استجابت می کند، دعایت مستجاب نمی شود. اگر می خواهی که دعایت مستجاب شود؛ ببین در دلت چنانچه بوسیله هیچ کس هوی نداری، رب را نوا بزنی، خدا حاجتت را می دهد. توسل غصه برملا کنید مخصوصاً به «نرجس خاتون» که والده اما حین (عج) است. وقتی بوسیله پسرش بگوید که کسی به من متوسل شده، فرزند مجبور است به حرف مادرش شنوایی دهد. البته توسل به همه خوب است اما آنها مقداری طول می کشد.

آیت الله مجتهدی تهرانی در ادامه در تطویل «یا غلام لا یحتاج الی التّفسیر و السّؤال» پیش روی می کند: ای الوهیت که نیاز نداری غلام شرح بدهم. رب خودش همه چیز را می داند و احتیاجی ندارد که ما تفسیر کنیم. خیر تنها خالق بوسیله تفسیر و پرسیدن احتیاج ندارد، بلکه ائمه ما غصه بوسیله آن احتیاج ندارند و از احوال ما باخبرند.

وی ادامه می دهد: در بخش بعدی دعا می خوانیم: «خواه عالماً بما فی صدور العالمین» یعنی «ای خدایی که ناگفته بوسیله حاجات و به اسرار خلق آگاهی» زمان حال چرا خالق حاجت ندارد به سوال و تفسیر؟ برای اینکه عالم است و بوسیله هر چیزی که تو دل انسان فقیه است، خدا آگاه است؛ اما باید با موجد باشیم تا حکم ما را درست کند.

آیت الله مجتهدی تهرانی درون توضیح عبارت پایانی دعا می گوید: خدایا بر محمد و آل اطهار (ع) درود بفرست. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی درنگ.
فایل آن را از اینجا دانلود کنید: audio/mp3

انتهای پیام