پرونده دومین ژئوپارک ایران به زودی روی میز یونسکو

به گزارشایسنا، اتلیه آموزشی ژئوپارک در منطقه آزاد ارس با آستان ارزیاب یونسکو در ژئوپارک ها و فعالان گردشگری و میراث فرهنگی این منطقه برگزار شد. فاطمه منیری ـ مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منطقه آزاد ارس ـ در سیلان این اتلیه آموزشی بخاطر لباس گیری شبکه همیاران ژئوپارک ارس گفت: سه گانه سال است اقدامات اجرایی برای تهیه بایگانی ژئوپارک ارس ارتکاب شده و تا یک ماه آینده این پرونده به شورای جهانی ژئوپارک های یونسکو تحویل داده می شود و اوایل خردادماه سال ۱۳۹۹ نیز ارزیابان یونسکو برای تجسس وضعیت به ارس سفر می کنند.

او تقریر کرد: ثبت جهانی ارس اهداف بلندتری را پیگیری می درنگ که توانمندسازی جوامع محلی و ایجاد شبکه همیاران ژئوپارک از آن جمله است.

علیرضا امری کاظمی ـ ارزیاب شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو و مدیر ژئوپارک قشمـ در دنباله با بیانی ساده به مدح ژئوپارک پرداخت و گفت: منطقه ای دارای قیمت های زمین شناسی است که بوسیله بهانه آن اقدامات حفاظتی، آموزش جوامع محلی برای مشارکت در حفاظت، توسعه قائم و فعال شدن ژئوتوریسم پیوستگی می افتد که مدیریتی واحد دارد.

وی ادامه عدالت: تفاوت ژئوپارک با دیگر سایت ها در این است که دستوری نبوده و رویکردی از پایین بوسیله بالا دارد. از طرفی تشکیل ژئوپارک مانع توسعه نیست. در ژئوپارک جامعه محلی درنظر خمود می شود و فضا به گونه ای حفاظت می شود که بازدیدکننده احساس می کند واقف منطقه ای متفاوت شده است. در ژئوپارک ها به موضوعاتی چون منابع طبیعی، مخاطرات زمین شناسی، تغییرات آب و هوایی، آموزش، فرهنگ، زنان، ترقی پایدار، دانش اهل و محلی و نگاهداری زمین شناسی پرداخته می شود.

او تاکید کرد: ژئوپارک فقط به موضوع زمین شناسی نمی پردازد ولی دستاویز لباس گیری آن است. داخل یونسکو مفاهیمی چون سایت میراث جهانی و یا پس انداز گاه زیست کره وجود داشته اما «ژئوپارک» جدیدترین مفهوم ثبت جهانی در این سازمان علمی فرهنگی است.

امری کاظمی یادآور شد: ثبت ژئوپارک فقره موکد و دائمی زدودن. ارزیابان یونسکو هر چهار سال یک کود ژئوپارک های ثبت شده را نظارت می کنند تا اگر خارج از معیارها رفتار شده باشد آن ها را از ثبت جهانی بیرون کنند.

ارزیاب شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو همچنین با اشاره بوسیله اشتراکات زمین شناسی منطقه ارس با جمهوری آذربایجان و ارمنستان، پیشنهاد کرد: ژئوپارک ارس می تواند بوسیله پرونده ای چندملیتی تبدیل شود. درحال حاضر سه  ژئوپارک در چهان چنین موقعیتی دارند.

به گفته او، درحال حاضر ۱۴۷ ژئوپارک از ۴۲ قلمرو تو یونسکو ثبت جهانی شده که یک تسهیم از آن بوسیله ایران و خاورمیانه تعلق دارد که در جزیره قشم واقع شده است. زیادترین تمرکز ژئوپارک ها در اروپای غربی و یا شرق آسیا است که مدال می دهد کشورهای مترقی به این سمت بیشتر حرکت کرده و استراتژی مشخصی داشته اند. ما امیدواریم ارس دومین ژئوپارک ایران و خاورمیانه در یونسکو باشد.

یغما فسیل ها و عقل نگار ها

راعی ـ عضو اتحادیه تاریخی ارس ـ که درحال رویه اندازی مجموعه ای از نخل ها و عقل نوشته های تاریخی در این منطقه است، درباره چالش نگاهداری از این آثار، اظهار کرد: ما نمی توانیم این آثار را معرفی کنیم بمنظور یا آن ها را می شکنند یا می بَرند. بخاطر نگهداری از همه آن ها تیمار بغرنج داریم. با نیروی انتظامی، مرزبانی و چوپان ها هم گپ کرده ایم که حداقل این آثار شکسته نشود. نمی دانیم برای نگاهداری از این فسیل ها و سنگ نوشته ها چه کارهایی می توانیم اجرا دهیم. درخت خرما ها مثل لاک عقب ها نیستند که بوسیله دریا بروند و برگردند؛ وقتی بشکنند دیگر همگی چیز از دست رفته است.

ارزیاب شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو در این باره پیشنهاد کرد: اگر این آثار واجد ارج تاریخی هستند بهتر است درون دامنه مبدا در سیاهه میراث فرهنگی ثبت ملی شوند که از آن ها پناه قانونی شود. اقدام اتیه نگاهداری فیزیکی از این آثار است که مجموعه ژئوپارک ارس به اجرای آن موظف می شود و باید گارد بگذارد و خواه دوربین نصب کند. آموزش جامعه محلی اقدام بعدی است تا آدم ذاتی نگهبان این آثار شوند. این طور نباشد که مثلا اداره محیط زیست دستاویز بیاورد بودجه و نیروی انسانی ندارد و نمی تواند محافظت کند، نمی خواهیم درگیر این مسائل شویم.

قاچاق چوب از جنگل های ارسباران زیاد شده

خدایار قاسمی که مدیریت اقامتگاه بومگردی در جلفارا بوسیله عهده دارد درباره قاچاق چوب از بیشه ارسباران هشدارهایی داد و گفت: هر شب شاهدم مشت کم پنج تریلی از چوب های نیستان ارسباران از منطقه هادی شهر به سمت تبریز حرکت می کند. قبلا فقط یک نقطه نگرش بارگیری این کوهمیز ها بود اما حالا دو خال شده است. باید بخاطر حفاظت از این جنگل که ذخیره گاه زیست اجبار است اقدام جدی تری شود.

امری کاظمی هم درون خاصیت گفت: معمولا نحو های متخصص بخاطر نگاهداری از منابع طبیعی حیات دارد؛ مثلا بعضی از درخت ها را اصولی و معاینه شده قطع می کنند تا سقوط نیستان از بین برود. چنانچه کامیون های تخته در آن راستا باشد که جای نگرانی نیست اما پرت می دانم این کار اصولی باشد. جنگل هیرکانی تیمار با مشکلات عدیده ای ثبت شد که عمده ترین آن نبود طرح قوی حفاظتی بود.

ژئوپارک یعنی سنگ؟ یک سنگ چه چیزی برای دیدن دارد؟!

یکی دیگر از نمایندگان اجتماع محلی بوسیله نبود آموزش کافی و بی اطلاعی مردم از مفهوم «ژئوپارک» که به تصورها و برداشت های نادرست منجر شده رمز کرد و افزود: خیلی ها فکر می کنند ژئوپارک یعنی سنگ و یک سنگ چه چیزی بخاطر دیدن می تواند داشته باشد؟ تفهیم این موضوع پر اب است. باید آموزش مفهومی را از مدارس شروع کرد تا دست کم نسل های بعدی اول و آگاه تر باشند.

در این اتلیه آموزشی که با حضور تعدادی از نمایندگان جوامع محلی درون مقدر شدن گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی تشکیل شد درباره نحوه تشکیل شبکه همیاران ژئوپارک، اقدامات حفاظتی و گونه های کسب درآمد از این عادت توضیحاتی داده شده است. توضیحات کارشناسان ژئوپارک ذر این این بنیان بود که همیاران می توانند هر جنس تصرف و کار مرتبطی با ژئوپارک داشته باشند اما باید ضوابطی را رعایت کنند. هرگونه دخل و تصرف تو این مناطق همچنین باید با هماهنگی و تایید شبکه ژئوپارک باشد تا بوسیله محیط زیست آسیبی بیدار نکند.

انتهای پیام