۱۰۳موکب از نگرش موقوفات و بقاع متبرکه در ۱۰ محور فعال است

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین عادل امروز (دوشنبه، ۱۵ مهرماه) درون تشریح پروگرام های مراسم اربعین حسینی که از لفظ سازمان اوقاف و امور خیریه از ۱۷ تا ثالث آبان ماه در محورهای متنوع برگزار می شود، اقرار کرد: سال هاست که یکی از فرصت های بزرگ معنوی برای اجرای دستور کار های فرهنگی موضوع زیارت امام حسین (ع) است. درون احادیث و روایات تأکید بسیار زیادی بر زیارت امام حسین (ع) و بوسیله خاص زیارت اربعین شده است و این لول سال هاست که بوسیله زیبایی و هر چه باشکوه تر برگزار می شود و معادلات جهان و دشمنان پایین تر تأثیر این فرمان قرار گرفته است. آن هایی که بدنبال عذر هستند می خواهند این حرکت را نوع دیگری جلوه بدهند، ولی انشاءالله این حرکت همواره بوسیله ظهور می شود.

وی درون ادامه با اشاره به این پیغام که در اربعین بحث پذیرایی و اکرام عزاداران جایگاه خاصی دارد و این سیره و اتیکت توسط مردم عراق جا افتاده است، گفت: داخل سال گذشته بالغ به خشکی امدن دو و نیم میلیون نفر زائر از ایران داخل رسوم اربعین همدستی کردند و پیش دماغ می شود امسال این استاندارد زائر بوسیله دو برابر برسد. داخل مناظره تقدیم نیز موقوفاتی برای اربعین داریم که اداره اوقاف و امور خیریه خدمت رسانی به زوار اربعین را در ۱۰ محور، پنج استان در تو ناحیه و پنج پایه را در کشور عراق دسته بندی کرده است. استان مطلع استان سیستان و بلوچستان است که تعداد زیادی از زوار از پاکستان، کشمیر و هند، از مرز میرجاوه بااطلاع ایران می شوند و شرایط ماندگی را درون طول مسیر دنبال قانون گذاشته و نیازمند خدمت و پذیرایی هستند. ما از موقوفات استان های کرمان، خراسان جنوبی، همدان و همچنین تهران و خراسان رضوی در استان سیستان و بلوچستان بهره می بریم که حدود ۱۰ هزار نفر ظرفیت توقف و پذیرایی دارد. درون سال گذشته حدود ۷۵ هزار نفر از این سرحد ملتفت کشور شدند و پیش بینی می شود امسال تعداد آن ها بیشتر از این ها باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه تأکید کرد: محور دوم شلمچه است که استان های بوشهر، هرمزگان و کهکیلویه و بویراحمد داخل این محور فعالیت می کنند. محور سوم سرحد چذابه است که استان های خوزستان، یزد و اصفهان تو این محور فعالیت دارند و محور چهارم مهران است که حجم یدکی از این مرز وارد عراق می شوند. استان های ایلام، گلستان، گیلان، سمنان، خراسان شمالی و آذربایجان غربی در این مرز فعالیت دارند و محور پنجم مرز خسروی است که امسال بخاطر اولیه وعده باز شده است و استان های کرمانشاه، اردبیل، کردستان و فارس که از دید موقوفات توانمندتر هستند درون این مرز حضور یافته و خدمات به زائران را عرضه می دهند.

عادل داخل ادامه با اشاره به این موضوع که پنج پایه از موسسه اوقاف و امور خیریه نیز تو ملک عراق بوسیله فعالیت می پردازد، گفت: پایه اول درون خانه دادن نجف است که استان های البرز و قزوین در این پایه به ارائه خدمات می پردازند. قانون (خوش نویسی بین نجف تا کربلا) عمود ۱۷۱۲ موکب هایی از استان تهران فعالیت دارند و  تو جرز ۶۵۰ بیمارستان صحرایی داریم که با تمام برگ از نگرش موقوفه گوهرشاد خراسان رضوی فعالیت می نرم. محور بعدی روستا کربلاست که استان های خراسان رضوی، یزد، قزوین و چهارمحال بختیاری تو این محور فعالیت دارند و محور اتیه بخانه برگشتن کاظمین است که در صومعه براثا فعالیت داریم و استان مرکزی در این محور مستقر است. این صومعه دارای تاریخ کهن است و ۱۰ هزار ظرفیت توقف و پذیرایی را در این محور داریم. محور مربوط باینده سامرا است که استان های قم، مازندران، لرستان، زنجان، آذربایجان خاوری درون این محور به ارائه خدمات می پردازند.

وی یادآور شد: داخل مجموع ۱۰۳ موکب از محل موقوفات و بقاع متبرکه در ایام اربعین فعالیت دارند که  ۶۱ موکب تو کشور و ۴۲ موکب داخل عراق جماز هستند. زمان خدمت رسانی از ۱۷ تا سومین آبان ماه است که استان سیستان و بلوچستان به برهان ادخال زائران از کشورهای مختلف از دهم مهرماه خدمت رسانی خود را آغاز کرده است. تمام موکب ها به کانتر یخچال دار فراهم هستند و حتی موقوفاتی بخاطر کشف، لباس، شتشوی شکل ها، مرمت کیف و ملکی و… را داریم. تو حوزه برنامه های فرهنگی که محور اصلی ما است در حدود ۱۰۰ مسکوک را در کنار موکب ها داریم که از جمله دستور کار های آن ها برپایی نماز جماعت، قرائت دعا و زیارت و… است. ۵۰۰ هزاره اقلام فرهنگی که ۲۰۰ هزار اقلام آن توسط راه اندازی و ۳۰۰ هزاره اقلام توسط استان ها شامل پرچم، پیکسل، سربند و… را تدارک کرده ایم و درون اختیار قرار می دهیم. محافل انس با قران را در سامرا داریم و این محافل قرآنی با رویکرد تقویت همراهی بین مردمان سنت و شیعه برگزار می شود. همچنین درون فضای مجازی «اربعین پرس» را رویه اندازی کرده ایم که مخاطبان می توانند در حروف پیاده روی عکس های خود را با “# مسیر” ارسال کنند که به قید قرعه جوایزی به برگزیدگان اهدا می شود.

عادل در امتداد با پیش روی اینکه سازمان اوقاف درون دهه ابتدا محرم دو ویژه دستور کار داشت که یکی دستور کار فرهنگی و دیگری برنامه بینش عاشورایی وجود که درون مجموع سه هزاره و ۴۹ بقعه مجری اجرای برنامه ها بودند. دو هزار و ۲۱۲ سکه در این ایام بوسیله فعالیت پرداختند. در۸۳۷ بقعه، سرانداز بصیرت برگزار شد. درون ۳۶۰ بقعه طرح لبیک یا حسین(ع)، درون ۴۵۷ زیارتگاه عادات شیرخوارگان حسینی، داخل ۳۲۹ بقعه ویژه دستور کار احلا غلام العسل، در ۳۸۶ بقعه همایش رهروان زینبی، درون ۱۴۱۸ بقعه ایستگاةای صلواتی و طرح شمیم حسینی برای اولین جنین بوسیله اجرای دستور کار های نمایشگاه و عرضه محصولات تو زیاد از ۲۰۰ بقعه برگزار شد و پنج هزار و ۲۲۱ حواله بخاطر مساعدت هیات و مساجد ارائه شد.

وی یادآور شد: درون دهه ته ماه صفر ویژه برنامه های هفته تقدیم را داریم که از جمله برنامه های ما برپایی همایش یاوران وقف، برپایی نمایشگاه هایی با موضوع وقف و برای اولین بار با شرکت ملکی ملی ایران از ۱۳ و ۱۴ آبان ماه با این ملکی باهم اتحاد کردن داشته و وقف نامه ها و آثار متعلق بوسیله تقدیم را به نمایش می گذاریم. برپایی نمایشگاه های عکس و برگزاری همایش های تخصصی از دیگر برنامه های ما داخل این ایام است. برای دهه فرجام صفر همچنین هزاره و ۱۳۰ سکه را به استان های مختلف گسیل می کنیم.

انتهای پیام